فروش خشکبار
خانه / کتیرا / انواع کتیرا کدام است

انواع کتیرا کدام است

انواع کتیرا کدام است :

انواع کتیرا مفتولی ، صدفی پنبه ای و کتیرا خرمنی با نمره بندی  26 و ۲۷ و ۲۸ و حتی پائین تر در بسته بندی های صادراتی مرتب و سورت شده با بهترین کیفیت ممکن، با قیمت روز و قیمت مناسب با نمره بندی دقیق در این مجموعه بصورت عمده و تناژ عرضه می شود. با این اوصاف  انواع کتیرا خرمنی و کتیرا مفتولی پنبه ای در شرکت بازرگانی سان رایز خرید و به فروش می رسد .

صمغ گیاه گون بنام کتیرا مشهور است و دارای مواد اولیه تراگاکانتین و باسورین می باشد و به لحاظ نوع و کیفی به سه دسته کلی نمره بندی و در بازارهای مختلف عرضه می شود . یکی از انواع کتیرا، کتیرای زرد است که مانند تارها و یا نوارهای پیچیده و دودی‌ شکل است و دیگری کتیرای سفید است که به شکل پارچه عریضی می‌باشد و اطراف یا وسط آنها برآمده است.

انواع کتیرا کدام است

کتیرا صادراتی باید دارای چه کیفیتی باشد ؟

صمغ کتیرا در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. خریداران عمده این محصول از بزرگترین تامین کنندگان کتیرا صادراتی در کشور محصولات مورد نیاز خود را جهت واردات به کشورشان تهیه می کنند.

بزرگترین تامین کنندگان  کتیرا صادراتی در کشور :

بازرگانی سان رایز مفتخر است که با رزومه و کارنامه ای موفق درزمینه تامین گیاهان داروئی بویژه صمغ های گیاهی از جمله انواع کتیرا ، ثعلب ، آنغوزه در طعم های مختلف فعالیت دارد و از آنجا که کشور ما ایران یکی از بزرگترین تامین کنندگان کتیرا صادراتی میباشد، و محصولات گیاهی خود را به سراسر جهان ارسال می کند. بعد از ایران کشورهای ترکیه و سوریه بیشترین صادرات را به دیگر کشور ها دارند. صادرات این گیاه به کشورهای اروپایی روز به روز افزایش پیدا میکند. به این دلیل که کتیرا در صنایعی همچون صنایع داروسازی ، صنایع خوراکی و … مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای فراوانی دارد.

مسلما یکی از مجموعه های تجاری فعال در زمینه خرید و فروش انواع کتیرا در کشور ایران و شهر تهران را می توان بازرگانی سان رایز دانست . این مجموعه با تامین بیشترین حجم از انواع کتیرا خرمنی و کتیرا صدفی در کل کشور بویژه بازار تهران توانسته است در میان صادرکنندگان و تجار بزرگ کتیرا نام آور باشد .

برای خرید و تامین انواع کتیرا ( کتیرا صدفی – کتیرا مفتولی – کتیرا خرمنی با کیفیت صادراتی و قیمت مناسب ) در هر نوع صنعتی می توانید در ساعات کاری (صبح ساعت ۹:۳۰ الی ۱۹:۳۰ )  با آقای مهندس مهدی صدیقی در تماس باشید.

فروش عمده انواع کتیرا مفتولی صدفی و کتیرا خرمنی درجه یک  با کیفیت صادراتی صادراتی :

همانطور که در بالا اشاره شد صمغ کتیرا انواع گوناگونی دارد که به رنگ های متفاوت و شکل های گوناگون می باشد. همچنین کاربرد آنها در مصارف گوناگون متفاوت است. انواع این گیاه در ایران به نام کتیرا مفتولی و کتیرا خرمنی و کتیرا گل زرد شناخته می شود..

انواع کتیرا را می توان به گونه های مختلف تهیه کرد. این گیاه به صورت بسته بندی و فله ای در بازار موجود است که مشتریان با توجه به نیاز خود آن را تهیه می کنند. خرید عمده کتیرا درجه یک صادراتی به صورت کیلویی به صرفه تر از نوع بسته بندی آن میباشد.

انواع کتیرا کدام است

قیمت کتیرا صادراتی چطور تعیین می شود .

با توجه به نوع مصرف و صنایع مصرف کننده انواع کتیرا توسط مراکز مختلفی با قیمت های گوناگون تهیه ، نمره بندی و به فروش می رسد که این تفاوت قیمت به دلیل میزان مرغوبیت محصول می باشد. همچنین با خرید بصورت تناژ و عمده کتیرا با کیفیت صادراتی را میتوان با هزینه کمتری تهیه و خرید کرد . زیرا خرید کتیرا به صورت خرده و کم باعث گران تمام شدن هزینه برای مشتری می شود.

انواع مختلف کتیرا

کتیرای ورقی :

نوع ورقی صدفی و پنبه ای : این نوع کتیرا از تیغ نازک زدن ساقه به دست می آید که غالبا بی‌رنگ یا سفید بوده و بهترین، مرغوب‌ترین و گران‌ترین نوع می باشد.

کتیرای معمولی یا کتیرا خرمنی :

کتیرای معمولی معمولا به لحاظ کیفی در درجه دوم و پائین تر قرار دارد و معمولا مانند نمونه ورقی نازک نیست و می توان گفت بخاطر میزان بالای نشاسته و نمک آن ضخیم تر می باشد .

کتیرای مفتولی :

کتیرای مفتولی از فرو بردن سیخ یا میخی در ساقه فراهم می‏ شود. این کتیرا مرغوب بوده و رنگ آن روشن و شفاف می باشد.

صمغ کتیرا مفتولی

یکی از انواع گون به نام ˈگون زردˈ یا ˈزرد گونˈ یا کتیرا جباری می باشد که چون اولین بار در ارتفاعات پرو در استان کرمانشاه دیده شد نام آن محل را بر آن گذاشتند و از آن کتیرای زرد استخراج می شود.

صمغ کتیرا مفتولی به دلیل تفاوت با انواع دیگر این محصول، با قیمتی متفاوت و به صورت جداگانه عرضه می شود.

عرضه و خرید و فروش اینترنتی صمغ کتیرا صدفی یکی از راه های تامین و عرضه ی غیر مستقیم این محصول به مشتریان می باشد. شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان خرید و فروش مجموعه بازرگانی سان رایز و یا بطور مستقیم تماس با آقای مهندس مهدی صدیقی محصول خود را بفروش یا محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایند .

صمغ کتیرا صدفی یا پنبه ای همان صمغ سفید گیاه گون است که بهترین نوع از کتیرای موجود در بازار شناخته می شود و کاربرد های فراوانی دارد.

عرضه و فروش  اینترنتی صمغ کتیرا صدفی :

این صمغ می تواند به صورت های مختلف و از طریق خرید حضوری و یا غیر حضوری تهیه گردد. عرضه ی اینترنتی صمغ کتیرا صدفی یکی از راه های فروش غیر مستقیم این محصول به مشتریان است که سهولت و سرعت بیشتری دارد.

بسته بندی ویژه صمغ کتیرا صدفی، عرضه ی این محصول به مشتریان را راحت تر و با استقبال بیشتری مواجه نموده است.

کتیرای صدفی نوعی از صمغ گیاه گون می باشد که به علت شکل ظاهری و رنگ سفیدی که دارد به نام کتیرای صدفی معروف شده است. از این صمغ برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده های فراوانی می شود.

به طور کلی صمغ گیاه کتیرا از لحاظ اقتصادی می تواند تولید کنندگان را به سود های بالایی برساند. بسته بندی ویژه  صمغ کتیرا صدفی عرضه ی این محصول را برای مشتریان راحت تر و حفاظت آن از عوامل فاسد کننده را مطمئن تر نموده است.

انواع کتیرا کدام است

 کتیرا خرمنی با نمره بندی شاخص و بسته بندی صادراتی

کتیرا خرمنی یکی از انواع معمولی کتیرا میباشد که در ایران نیز در مناطق گوناگون برداشت می شود. خاصیت و ويژگیهای منحصربفرد فراوانی دارد و به همین دلیل در بازارهای تجاری و صنعتی در دنیا  فروش آن صورت می‌گیرد. صمغ کتیرا خرمنی نسبت به نوع صدفی و مفتولی آن  ارزان تر می باشد و می توان آن را در حجم بالا خریداری نمود. این صمغ در کشور ما به وفور یافت می‌شود. می‌توان از آن در موارد گوناگون و انواع مشاغل و صنایع بهره برد.

بطور معمول و در حالت کلی این مدل کتیرا با ترکیبی از رنگ های ( قهوه ای – زرد – سفید – قرمز ) در بازار عرضه می‌شود که قیمت آن نیز با یکدیگر متفاوت است. این محصول در مدل های مختلف نواری، خرمنی، میخی و غیره خرید و فروش می‌شود.

قیمت انواع مختلف کتیرا خرمنی در بازار ایران و بازار های  بین المللی

قیمت انواع مختلف کتیرا خرمنی در بازار ایران به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که توسط بهره بردار و خریدار عمده کتیرا بررسی شده و قیمت گذاری ها انجام می شود.

در متون طب سنتی این گیاهان با نام‌های عربی «محلب العقاب» و «اصابع الغروس» معرفی شده اند. از تعداد زیادی از آنها صمغ کتیرا استخراج می‌شود که از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارند، زیرا کتیرا مورد مصرف دارویی و صنعتی فراوانی دارد. بعضی از این گیاهان به علت جذب ماده سلنیوم از خاک سمی هستند و با پی بردن به وجود سلنیوم در این گیاهان به وجود اورانیوم در محل رویش آنها پی می‌برندولی ت کوههای اذربایجان شرقی هم می‌روید .

طبق کارشناسی های بعمل آمده بصورت میدانی به این نتیجه رسیدیم که بطور کلی کتیرا به سه نوع مفتولی و خرمنی و گل زرد تقسیم می‌شود که عمده تولید کتیرای غالب شهرستانها بویژه شهرستان اقلید از نوع خرمنی است ولی به دلیل دشواری کار از تولید این محصول در استان کم شده که با تمهیدات لازم می‌توان میزان تولید را به میزان در خور توجهی افزایش داد. ترکیبات کلی کتیرا به شکل زیر می باشد : ۱۰ تا ۱۵ درصد آب، ۳ تا ۴ درصد مواد معدنی و ۳ درصد نشاسته دارد.

طبق آزمایشات علمی بعمل آمده در کتیرا به طور کلی دو نوع ماده مؤثر وجود دارد، یکی ماده‌ای است محلول در آب به نام تراگاکانتین و دیگری غیرقابل حل در آب که باسورین گفته می‌شود. تراگاکانتین متشکل از اسید گالاکتورونیک است که به قندهای گالاکتوز و کسیلوز متصل است.

صمغ کتیرا ایرانی سودمند و سودآور و دارای ویژگی های منحصر بفرد

گون هــا بــا ۸۴۴ گونــه از بزرگتریــن جنس هــای گیاهــی کشــورمان محســوب می‌شــوند کــه ۶۲۰ گونـه آن در انحصـار ایـران اسـت و ۱۵ میلیـون هکتـار از مراتع ایران را پوشـش می‌دهـند، گیاهی که دارای خار‌های بسیار است و صمغ آن یعنی کتیرا بسیار سودمند و سود آور است.


حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از گون زار‌های استان اصفهان هم ظرفیت تولید کتیرا را دارد که به گفته رییس اداره بهره برداری منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان، این استان با برداشت حدود ۱۰۰ تن کتیرا قطب این محصول در ایران است.

جای خالی کتیرا در صنعت دارو سازی کشور :

صنعت گیاهان دارویی به عنوان یک اقتصاد نوظهور، پویا و بسیار سود ده در عرصه جهانی مطرح شده و کشور‌های صنعتی مانند آلمان در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند، برای بررسی این موضوع که آیا در کشورمان برروی کتیرا به عنوان یک گیاه دارویی با فرآوری و موج آفرینی صنعتی، سرمایه گذاری شده یا نه؟ اول به چند داروخانه در خیابان شمس آبادی اصفهان مرکزعمده عرضه اقلام بهداشتی و دارویی سر می‌زنیم، محصولاتی که در این داروخانه‌ها با ترکیب کتیرا به فروش می‌رود با برند‌های خارجی بویژه آلمان است و البته بیشتر اقلام بهداشتی مانند ماسک‌های پوست و مو.


برای بررسی دقیق تر و میدانی موضوع به سراغ یکی از شرکت‌های داروسازی مطرح در استان اصفهان می‌روم، استانی که به گفته خانم دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با ۲۵ کارخانه داروسازی فعال تامین کننده ۱۰ درصد از داروی مورد نیاز کشور است و در جایگاه سوم تولید داروی ایران ایستاده.


این دارو ساز اصفهانی می‌گوید: «هنوز از کتیرا برای داروسازی استفاده چندانی نکرده ایم و در فرآورده‌های دارویی ما کاربردی نداشته و در پی استخراج و فرآوری آن نبوده ایم.»


به گفته ایشان : جهت استفاده ازکتیرا دراقلام بهداشتی باید در این شرکت ابتدا لازم است پس از برآورد سرمایه مورد نیاز و دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز خط تولید محصولات بهداشتی مانند شامپو و ماسک مو و پوست راه اندازی شود.

اسامی کتیرا :

کتیرا بیضاء، بالش عاشقان، مسواک القیاد، قرین، شاه گینی، مارگینی، گونک، گوش گربه

قدمت استفاده از کتیرا به حدود ۵ هزار سال قبل بر می گردد. کتیرا یکی از قدیمی ترین داروهای گیاهی است که در کتاب Materia Medica هم به آن اشاره شده است. کتیرا در قرن ۱۷ به عنوان روغنی برای درمان بیماری های چشم در آلمان تجویز می شده است.

کتیرا را از گیاهان دوساله در فصل تابستان جمع آوری می کنند. این کار به این صورت انجام می شود که اطراف گیاه را تا عمق ۵ سانتی می کنند و باتیغ تیز روی ساقه آن خراش می اندازند و صمغی که همان کتیرا است و از ساقه آن خارج می شود را جمع آوری می کنند.

دو گونه کتیرا در بازار موجود می باشد :

 • کتیرای سفید (شکل پارچه ای که وسط آن برآمده است)
 • کتیرای زرد (تار های به هم پیچیده و دودی شکل)

کتیراها از نظر شکل به دو دسته تقسیم می شوند کتیرای مفتولی و کتیرای فلسی.

کتیرای مفتولی مرغوب تر از نوع فلسی است. کتیرای مفتولی را می توان بهترین کتیرای ایران دانست. این کتیرا به رنگ سفید متمایل به زرد بوده و کمی شفاف است. این کتیرا بدون بو و مزه است و مقداری کمی در آب حل می شود و ژلاتینی مانند است.

نوع خرمینی کتیرا بادبزنی شکل است و کرم رنگ و یا قهوه ای تیره است و اندازه قطعات آن بین ۱ تا ۵ سانتی متر است.

خواص کتیرا :

 • درمان سرفه و گلو درد
 • ملین بسیار قوی
 • درمان عفونت لثه
 • درمان زخم چشم
 • درمان ورم معده
 • مسکنی برای درد کلیه
 • درمان عفونت های اداری
 • چاق کننده
 • درمان سالک
 • مناسب برای حالت دادن مو
 • و…..

همه ما در مورد خواص کتیرا برای مو و پوست شنیده‌ایم؛ ولی خوردن این ماده شگفت انگیز هم فواید زیادی برای سلامتی دارد. آنچه به نام کتیرا بسیار طرفدار دارد در واقع شیره گیاهی به همین نام یعنی کتیرا است. گیاه کتیرا بوته‌ای شکل، تیغ‌دار و کوتاه قد است و بیشترین حجم آن در مناطق پر شیب و کوهستانی مانند آسیای مرکزی پیدا شده که نشان می‌دهد بومی این مناطق است. ایران یکی از مناطق مشهور برای تولید صمغ کتیرا است و در واقع به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده آن شناخته می‌شود. صمغ کتیرا چسبنده، بدون بو و بدون مزه و محلول در آب است که آن را از شیره گیاه تهیه و خشک می‌کنند. خواص کتیرا زیاد است و تنها به مصارف خانگی محدود نمی‌شود و شرکت‌های بسیاری هم به دلیل خواص ویژه و مؤثر آن اقدام به تولید محصولات مختلفی از صمغ کتیرا کرده‌اند.

حلقه گم شده در ماجرای کتیرا کجاست؟

اکنون سئوال اصلی این است که : چرا علمی که درون کشور شکل گرفته وارد بخش صنعت و فناوری نشده است، به اداره نظارت بر مواد غذایی آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌رویم و با مرجان هادیان زرکش مدیر این واحد گفتگو می‌کنیم.

او هم که با کتیرا و خواص بی نظیرش آشناست می‌گوید: این محصول با ارزش مشتری‌های خاص خود از جمله صنایع بزرگ لبنی و غذایی را در بازارهای جهانی دارد. اما کتیرا در کشور تاکنون به جهت استفاده در صنایع گوناگون به شکل مناسب فرآوری نشده و براین اساس مجوز واردات فرآورده‌های آن را می‌دهیم.

اگر دانش مان در زمینه فرآوری کتیرا توسعه یابد و این دانش وارد حوزه صنعت شود برای ما هم صادرات محصول نهایی سودآورتر از خام فروشی است.


خانم هادیان زرکش معتقد است:اگر شرکتی کتیرا را فرآوری کند و محصول فرایند شده را در اختیار کارخانه‌ها قرار دهد درآمد زایی آن چندین برابرِ خام فروشی است.


از طرفی کامران صفوی، مدیر سرای نوآوری گیاهان دارویی استان اصفهان اعتقاد دارد: «ما به عنوان تولید کننده نیازمند رویکرد مثبت بازار به نتایج پژوهشی و مواد تهیه شده در محیط آزمایشگاهی داریم، اما متاسفانه تولید کننده حاضر به ریسک‌پذیری و استفاده از تولید داخل به جای فرآورده‌های وارداتی نیست.»


به گفته مدیر منطقه دو مراکز رشد فناوری دانشگاه آزاد اسلامی کشور در این میان پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند خلأ بین پژوهشگر و بازار را پر کنند، نکته‌ای که دکتر شکرچی زاده عضو هیات علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه صنعتی اصفهان هم بر آن تاکید دارد و می‌گوید: دانشگاه به تنهایی توانایی به پایان رساندن رسالت علمی و تبدیل علم به ثروت را ندارد و باید ساختار‌های دانش‌بنیان و فناوری محور را پشتیبانی کرد.


از طرف دیگر کامبیز صانعیان فعال اقتصادی و صادر کننده کتیرا هم معتقد است: «اگر دانش مان در زمینه فرآوری کتیرا توسعه یابد و این دانش وارد حوزه صنعت شود برای ما هم صادرات محصول نهایی سودآورتر از خام فروشی است.» و دکتر قفقازی داروساز اصفهانی نیز براستخراج مواد موثر کتیرا و فرآوری آن در شرکت‌های داروسازی تاکید دارد، پس در این میان جای یک متولی و دستگاه هماهنگ کننده خالی است؛ نهادی که حلقه رابط بین بهره بردار برای برداشت صحیح و اصولی کتیرا، مراکز علمی برای ارائه تولید علم براساس نیازِ بازار، شرکت‌های دارویی و صنایع غذایی برای کاربردی و تجاری کردن داده‌های علمی و صادر کننده برای صادرات فرآورده‌ها به جای خام فروشی باشد.

همچون سایر گیاهان داروئی با ویژگی های منحصربفرد و پرکاربرد در صنایع گوناگون ، کتیرا نیز که یکی از  منابع خدادادی و طبیعی کشورمان است و حلقه مفقوده رشد فرآوری این محصول می تواند بدست مدیریتی منسجم ، دلسوز و آگاه ، شناسائی و در نهایت با سرمایه گذاری بر روی متخصصان و اهمیت دادن به تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی آنها گام بزرگی در جهت حفظ و ارزشگذاری این ثروت با ارزش خدادادی برداشت .

 • بازار عمده صادراتی ثعلب
 • بازار صادرات ثعلب
 • صادرات عمده ثعلب در بازرگانی سان رایز
 • فروش صادراتی ثعلب در بازرگانی سان رایز
 • کیفیت صادراتی ثعلب در بازرگانی سان رایز
 • قیمت صادراتی ثعلب در بازرگانی سان رایز
 • قیمت فروش ثعلب دربازرگانی سان رایز
 • قیمت عمده ثعلب در بازار جهانی
 • قیمت فروش ثعلب در بازار جهانی
 • فروش کتیرا در تهران
 • فروش ثعلب عمده در تهران
 • فروشنده عمده کتیرا در تهران
 • فروش صادراتی ثعلب در تهران
 • محصولات گیاهی ارگانیک
 • صادرات محصولات گیاهی ارگانیک
 • فروش جهانی ثعلب
 • میزان فروش جهانی ثعلب
 • فروشندگان صادراتی ثعلب
 • فروشنده صادراتی ثعلب
 • فروشنده ثعلب
 • بازرگانی سان رایز تامین کننده عمده صادراتی ثعلب
 • صادرات محصولات ارگانیک
 • صمغ گیاهی ثعلب ارگانیک
 • صمغ های ارگانیک در بازرگانی سان رایز
 • کتیرا ارگانیک در بازرگانی سان رایز
 • فروشنده کتیرا خرمنی در بازار تهران
 • فروشنده کتیرا خرمنی در بازار جهانی
 • فروش کتیرا خرمنی در بازار اصفهان
 • قیمت فروشندگان کتیرا خرمنی در بازار تهران
 • قیمت فروش کتیرا خرمنی در بازار اصفهان
 • قیمت فروش کتیرا خرمنی در بازار جهانی
 • صادرات کتیرا خرمنی با بازرگانی سان رایز
 • کتیرا خرمنی برای صادرات در بازرگانی سان رایز
 • انواع کتیرا فله ای در بازرگانی سان رایز
 • فروشندگان انواع کتیرا خرمنی بدون واسطه در بازار ایران
 • فروشنده انواع کتیرا خرمنی بدون واسطه در بازار ایران
 • قیمت عمده کتیرا خرمنی در بازار داخلی و خارجی
 • قیمت عمده انواع کتیرا درجه یک صادراتی در بازار اصفهان بدون واسطه
 • اخرین قیمت هرکیلو کتیرا خرمنی در بازرگانی سان رایز
 • جدید ترین قیمت هر کیلو کتیرا خرمنی در بازرگانی سان رایز
 • دسته بندی کتیرا خرمنی با کیفیت صادراتی در بازرگانی سان رایز
 • دسته بندی کتیرا خرمنی درجه یک در بازرگانی سان رایز
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی صدیقی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09122548047
شماره پشتیبانی: 09159129155
آدرس کانال: DryFrouitIRANzamin@
پست الکترونیکی: onlinenat.2000@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فصل فروش عمده کتیرا

فصل فروش عمده کتیرا : کشور ایران یکی از معروف ترین کشورها در زمینه تولید …